Αφού διαβάσετε το σενάριο , απαντήστε στο πρώτο φύλλο εργασίας.
Σάββατο 31 Μαΐου 2014
Ιανουάριος 2014
1. Ταυτότητα σεναρίου[1]
Τίτλος: Στα μονοπάτια της Κνωσού με οδηγό τον Καζαντζάκη
Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Λογοτεχνία
Διδακτική ενότητα: «Μια Κυριακή στην Κνωσό», Ν. Καζαντζάκης
Δημιουργός: Γαλανάκη Κ, Δασκαλογιαννάκη Κ, Χρυσικοπούλου Ε.
Υλοποίηση: αναμένεται
Τάξη: Β γυμνασίου
Χρονική διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες
Προϋποθέσεις υλοποίησης: Οι μαθητές χρειάζεται να είναι εξοικειωμένοι με τα
ηλεκτρονικά λεξικά και με τον τρόπο αναζήτησης σε αυτά, καθώς και με τον
επεξεργαστή κειμένου (word) και με το λογισμικό παρουσίασης (ppt). Καλό είναι να
υπάρχει διαδραστικός πίνακας στην τάξη καθώς και σταθμοί εργασίας με υπολογιστές.
2. Σύντομη περιγραφή: Κατά την πορεία υλοποίησης του σεναρίου οι μαθητές
επεξεργάζονται τα δομικά μέρη του κειμένου του Καζαντζάκη, προχωρούν σε
λεξιλογική εξομάλυνσή του με τη βοήθεια ηλεκτρονικών λεξικών και προχωρούν σε
συνεργατική ερμηνευτική προσέγγισή του με άξονα τις ερωτήσεις του βιβλίου. Τέλος,
το σενάριο προτείνεται να κλείσει με μια δραστηριότητα δημιουργικής γραφής, κατά
την οποία οι μαθητές καλούνται να γράψουνε σε επεξεργαστή κειμένων μια
μυθοπλαστική αφήγηση με έναυσμα την περιγραφή της Κνωσού από τον Καζαντζάκη.
3. Στόχοι/σκεπτικό:
ΡΟΜΒΟΣ
Γνώσεις για τον κόσμο:
● [Να γνωρίσουν κάποια βασικά στοιχεία για ένα σημαντικό μέρος του μινωικού
πολιτισμού, την Κνωσό, μέσα από τη λογοτεχνική γραφή του Καζαντζάκη και
από σχετικές εικόνες.
● Να έρθουν σε επαφή με ευρήματα της αρχαιολογικής έρευνας.
● Να δουν τη σύγκριση δύο πολιτισμών (αιγυπτιακός-μινωικός) μέσα από την
οπτική του Καζαντζάκη.
● Να γνωρίσουν μια πόλη και μια εποχή μέσα από ένα λογοτεχνικό έργο.].
● Να έρθουν σε επαφή με την ιδιαίτερη γραφή του Καζαντζάκη (αισθητική
απόλαυση)
● Να γνωρίσουν τη διατροφή των μινωικών χρόνων και να την αντιπαραβάλλουν
με τη σημερινή διατροφή.
● Μέσα από τα λόγια του αβά Μυνιέ να θίξουν το θέμα της θρησκευτικής
ανεκτικότητας ανά τους αιώνες μέχρι σήμερα.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
● Να γνωρίσουν το κρητικό τοπίο (ελιές, αμπέλια, θάλασσα, κοπάδια από γίδες
κτλ)
● Να έρθουν σε επαφή με άλλες θρησκείες και συνήθειες των θρησκειών αυτών
Γραμματισμοί:
● Να ασκηθούν στη χρήση ηλεκτρονικών λεξικών, σωμάτων κειμένων και
επεξεργαστών κειμένων.
● Να είναι σε θέση να δομούν μια παρουσίαση με τη βοήθεια σχετικού
προγράμματος, ώστε να τη χρησιμοποιήσουν ως υποστήριξη για εισήγησή τους
στην ολομέλεια της τάξης.
● Να οδηγηθούν στην παραγωγή γραπτού λόγου.
● Να ασκηθούν στη συγγραφή μυθοπλαστικών αφηγήσεων καλλιεργώντας
παράλληλα τη δημιουργική τους φαντασία και σκέψη.
● Να μπορούν να καταθέτουν την ερμηνευτική τους οπτική για ένα λογοτεχνικό
κείμενο, υποστηρίζοντας με επιχειρηματολογία τις θέσεις τους.
Γνώσεις για τη Λογοτεχνία
-να έρθουν σε επαφή με τον τρόπο γραφής του Καζαντζάκη
-να γνωρίσουν-όσο είναι βέβαια εφικτό- τον τρόπο σκέψης του Καζαντζάκη
-να γνωρίσουν την ταξιδιωτική λογοτεχνία
-να γνωρίσουν τη μυθιστορηματική αυτοβιογραφία
Διδακτικές πρακτικές:
Συνεργασία από κοινού σε ομάδες για την επίλυση προβλημάτων
(ομαδοσυνεργατική προσέγγιση).
Διερευνητική - ανακαλυπτική μάθηση
Διαθεματικότητα-διεπιστημονικότητα
Αξιοποίηση πολυμέσων
● Να ενθαρρυνθεί η ενεργητική συμμετοχή των μαθητών στη μαθησιακή
διαδικασία.
● Να μάθουν να εργάζονται ομαδικά και συνεργατικά.
● Να μπορούν να λειτουργούν με αφαιρετικό τρόπο ξεχωρίζοντας την ουσιαστική
από την επουσιώδη πληροφορία.
ΧΡΗΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
Ο υπολογιστής ως μέσο διδασκαλίας και
ως περιβαλλον εργασίας (Α+Β κύκλος)
4. Λεπτομερής παρουσίαση της πρότασης
Αφετηρία: ο καθηγητής κάνει μια σύντομη αναφορά στην ταξιδιωτική λογοτεχνία..
Αφόρμηση μπορεί να αποτελέσει και η ίδια η ανάγνωση του κειμένου: αν υπάρχει
κάποιο ηχητικό αρχείο, μπορεί να αξιοποιηθεί, διαφορετικά μπορεί να γίνει μια
ιδεοθύελλα με λέξεις κλειδιά: Καζαντζάκης, Κνωσός, Ελλάδα.
Σύνδεση με ΑΠΣ:το κείμενο εντάσσεται στην 7η ενότητα του σχολικού βιβλίου με
τίτλο “Ταξιδιωτικά κείμενα”
Εργαλεία- Πηγές που θα χρησιμοποιηθούν:
το διαδραστικό σχολικό βιβλίο και συγκεκριμένα το απόσπασμα του Καζαντζάκη
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL105/229/1689,5402/
Η Πύλη για την ελληνική γλώσσα, Λεξικά και Σώματα Κειμένων http://www.greek-
language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html.
Κατανομή χρόνου:
ώρα:
1η
Προβάλλεται το υπό διδασκαλία κείμενο στον διαδραστικό πίνακα της τάξης και
γίνεται η ανάγνωσή του από τους μαθητές, υπάρχει δυνατότητα εναλλαγής μαθητών,
καθώς μπορεί να αναλάβει κάποιος την γ΄πρόσωπη αφήγηση και κάποιοι άλλοι να
αποδώσουν τους διαλόγους (εναλλακτικά μπορεί να ηχογραφηθεί και να αναπαραχθεί
μέσα στην τάξη). Με το τέλος της ανάγνωσης οι μαθητές καταθέτουν πιθανές απορίες
και ο εκπαιδευτικός στη συνέχεια χωρίζει την τάξη σε πέντε ομάδες των τεσσάρων/
πέντε ατόμων και εξηγεί στα παιδιά το περιεχόμενο και τον τρόπο εργασίας με τον
οποίο θα γίνει η επεξεργασία του κειμένου.
2η ώρα:
Στην ολομέλεια της τάξης γίνεται χωρισμός του κειμένου σε ενότητες για κάθε μία
από τις οποίες δίνεται ένας ενδεικτικός πλαγιότιτλος. Η παραπάνω δραστηριότητα
γίνεται στον διαδραστικό πίνακα, όπου προβάλλεται κεντρικά το κείμενο και
επισημαίνονται με διαφορετικά χρώματα οι ενότητες. Στη συνέχεια, οι ομάδες των
μαθητών αναζητούν στα ηλεκτρονικά λεξικά και στα σώματα κειμένων της Πύλης για
την Ελληνική Γλώσσα http://www.greek-
language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html τις
σημασίες των λέξεων του ΦΕ που χρησιμοποιούνται στο κείμενο του Καζαντζάκη με
στόχο κυρίως να μάθουν να χρησιμοποιούν αυτά τα δύο εργαλεία και παρουσιάζουν
στην ολομέλεια τα πορίσματά τους.
3η ώρα:
Κάθε ομάδα επεξεργάζεται διαφορετικά ερωτήματα που αφορούν στην ερμηνευτική
προσέγγιση του κειμένου. Στόχος είναι οι μαθητές να συνεργαστούν μεταξύ τους για
τη διαμόρφωση των απαντήσεων. Συζητούν, καταθέτουν απόψεις και καταγράφουν
τις τοποθετήσεις τους σε ένα αρχείο Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσουν στη
συνέχεια.
4η ώρα:
Σε κάθε ομάδα δίνονται διαφορετικές εικόνες από την Κνωσό, τις οποίες έχει ήδη
επιλέξει ο εκπαιδευτικός και τις έχει τοποθετήσει σε φάκελο στον υπολογιστή κάθε
ομάδας. Ζητάει από τα παιδιά, με αφορμή τις εικόνες που έχουν αλλά και με άξονα
την περιγραφή της Κνωσού από τον Καζαντζάκη, να γράψουν σε Πρόγραμμα
Επεξεργασία Κειμένου μια σύντομη φανταστική αφήγηση που να εκτυλίσσεται στον εν
λόγω χώρο. Το κείμενο κάθε ομάδας μόλις ολοκληρωθεί προβάλλεται στον
διαδραστικό από όπου το διαβάζουν οι μαθητές. Κάθε ομάδα σχολιάζει τις ιστορίες της
άλλης ομάδας.
Ρόλος του διδάσκοντα: Ο ρόλος του διδάσκοντα είναι καθοδηγητικός –
συντονιστικός, εμψυχωτικός.
Ρόλοι των μαθητών: Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες από το διδάσκοντα με
κριτήριο τη γνωστική τους επίδοση, ώστε να συμμετέχουν στην ίδια ομάδα
μαθητές ποικίλων επιδόσεων, πρακτική που συνάδει με τη σχετική θεώρηση
του Vygotsky.φύλλα εργασίας
ΟΜΑΔΑ Α
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
1
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε τη
σημασία των λέξεων: φραγκόπαπας, αβάς, ράτσα, ξεκρίνω, αναμερίζοντας
(αναμερίζω), χλιδή. Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες
λέξεις και να γράψετε σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
φραγκόπαπας
αβάς
ράτσα
ξεκρίνω
αναμερίζω
χλιδή
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Με ποιους πολιτισμούς συγκρίνεται στο κείμενο ο μινωικός πολιτισμός και πού
βασίζεται η σύγκριση αυτή
Β) Ποια κοινά ενδιαφέροντα, εμπειρίες και απόψεις διαπιστώνει ο αφηγητής από τη
συνομιλία του με τον αβά Μυνιέ, καθώς περιηγούνται στην Κνωσό;
Γ) O φύλακας του αρχαιολογικού χώρου της Κνωσού υποδέχτηκε και ξενάγησε τους
επισκέπτες «σαν νοικοκύρης». Σχολιάστε αυτή την παρομοίωση, με στόχο να
αναδείξετε τα συναισθήματα που νιώθει ο απλοϊκός αυτός Κρητικός για τους αρχαίους
προγόνους του.
ο
3
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Β
1
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: προσκύνημα, φιλεύω, βράκα, ξομπλιαστός, πιθάρι,
απλοϊκός.
προσκύνημα
φιλεύω
βράκα
ξομπλιαστός
πιθάρι
απλοϊκός
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Ποια κοινά ενδιαφέροντα, εμπειρίες και απόψεις διαπιστώνει ο αφηγητής από τη
συνομιλία του με τον αβά Μυνιέ, καθώς περιηγούνται στην Κνωσό;
ο
3
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Γ
1
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: πύρινος, τοιχογραφίες, φιλήδονος, σύμβολο, άβυσσος,
σαλεύω. Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες λέξεις και να
γράψετε σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
πύρινος
τοιχογραφίες
φιλήδονος
σύμβολο
άβυσσος
σαλεύω
ο
2
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
O φύλακας του αρχαιολογικού χώρου της Κνωσού υποδέχτηκε και ξενάγησε τους
επισκέπτες «σαν νοικοκύρης». Σχολιάστε αυτή την παρομοίωση, με στόχο να
αναδείξετε τα συναισθήματα που νιώθει ο απλοϊκός αυτός Κρητικός για τους αρχαίους
προγόνους του.
3
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Δ
1
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: ιέρεια, παγόνι, αφουγκράζομαι, ακαταμάχητος, στερνός,
μοιραίος. Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες λέξεις και να
γράψετε σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
ιέρεια
παγόνι
αφουγκράζομαι
ακαταμάχητος
στερνός
μοιραίος
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Πού οφείλεται η ανυπέρβλητη ομορφιά της Κνωσού, σύμφωνα με τα κριτήρια των δύο
περιηγητών; Εντοπίστε τα συγκεκριμένα χωρία όπου ο αφηγητής και ο αβάς εκθέτουν
τις απόψεις τους.
3
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Ε
ο
1
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: αποκρίνομαι, εκτελώ, μάσκα, σημάδι, θαρρώ, απόρθητος .
Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες λέξεις και να γράψετε
σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
αποκρίνομαι
εκτελώ (εξετέλεσε)
μάσκα
σημάδι
θαρρώ
απόρθητος
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Ποια στοιχεία από το περιεχόμενο και τη μορφή φανερώνουν τον αυτοβιογραφικό
χαρακτήρα του κειμένου;
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
1. Ταυτότητα σεναρίου[1]
Τίτλος: Στα μονοπάτια της Κνωσού με οδηγό τον Καζαντζάκη
Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Λογοτεχνία
Διδακτική ενότητα: «Μια Κυριακή στην Κνωσό», Ν. Καζαντζάκης
Δημιουργός: Γαλανάκη Κ, Δασκαλογιαννάκη Κ, Χρυσικοπούλου Ε.
Υλοποίηση: αναμένεται
Τάξη: Β γυμνασίου
Χρονική διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες
Προϋποθέσεις υλοποίησης: Οι μαθητές χρειάζεται να είναι εξοικειωμένοι με τα
ηλεκτρονικά λεξικά και με τον τρόπο αναζήτησης σε αυτά, καθώς και με τον
επεξεργαστή κειμένου (word) και με το λογισμικό παρουσίασης (ppt). Καλό είναι να
υπάρχει διαδραστικός πίνακας στην τάξη καθώς και σταθμοί εργασίας με υπολογιστές.
2. Σύντομη περιγραφή: Κατά την πορεία υλοποίησης του σεναρίου οι μαθητές
επεξεργάζονται τα δομικά μέρη του κειμένου του Καζαντζάκη, προχωρούν σε
λεξιλογική εξομάλυνσή του με τη βοήθεια ηλεκτρονικών λεξικών και προχωρούν σε
συνεργατική ερμηνευτική προσέγγισή του με άξονα τις ερωτήσεις του βιβλίου. Τέλος,
το σενάριο προτείνεται να κλείσει με μια δραστηριότητα δημιουργικής γραφής, κατά
την οποία οι μαθητές καλούνται να γράψουνε σε επεξεργαστή κειμένων μια
μυθοπλαστική αφήγηση με έναυσμα την περιγραφή της Κνωσού από τον Καζαντζάκη.
3. Στόχοι/σκεπτικό:
ΡΟΜΒΟΣ
Γνώσεις για τον κόσμο:
● [Να γνωρίσουν κάποια βασικά στοιχεία για ένα σημαντικό μέρος του μινωικού
πολιτισμού, την Κνωσό, μέσα από τη λογοτεχνική γραφή του Καζαντζάκη και
από σχετικές εικόνες.
● Να έρθουν σε επαφή με ευρήματα της αρχαιολογικής έρευνας.
● Να δουν τη σύγκριση δύο πολιτισμών (αιγυπτιακός-μινωικός) μέσα από την
οπτική του Καζαντζάκη.
● Να γνωρίσουν μια πόλη και μια εποχή μέσα από ένα λογοτεχνικό έργο.].
● Να έρθουν σε επαφή με την ιδιαίτερη γραφή του Καζαντζάκη (αισθητική
απόλαυση)
● Να γνωρίσουν τη διατροφή των μινωικών χρόνων και να την αντιπαραβάλλουν
με τη σημερινή διατροφή.
● Μέσα από τα λόγια του αβά Μυνιέ να θίξουν το θέμα της θρησκευτικής
ανεκτικότητας ανά τους αιώνες μέχρι σήμερα.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
● Να γνωρίσουν το κρητικό τοπίο (ελιές, αμπέλια, θάλασσα, κοπάδια από γίδες
κτλ)
● Να έρθουν σε επαφή με άλλες θρησκείες και συνήθειες των θρησκειών αυτών
Γραμματισμοί:
● Να ασκηθούν στη χρήση ηλεκτρονικών λεξικών, σωμάτων κειμένων και
επεξεργαστών κειμένων.
● Να είναι σε θέση να δομούν μια παρουσίαση με τη βοήθεια σχετικού
προγράμματος, ώστε να τη χρησιμοποιήσουν ως υποστήριξη για εισήγησή τους
στην ολομέλεια της τάξης.
● Να οδηγηθούν στην παραγωγή γραπτού λόγου.
● Να ασκηθούν στη συγγραφή μυθοπλαστικών αφηγήσεων καλλιεργώντας
παράλληλα τη δημιουργική τους φαντασία και σκέψη.
● Να μπορούν να καταθέτουν την ερμηνευτική τους οπτική για ένα λογοτεχνικό
κείμενο, υποστηρίζοντας με επιχειρηματολογία τις θέσεις τους.
Γνώσεις για τη Λογοτεχνία
-να έρθουν σε επαφή με τον τρόπο γραφής του Καζαντζάκη
-να γνωρίσουν-όσο είναι βέβαια εφικτό- τον τρόπο σκέψης του Καζαντζάκη
-να γνωρίσουν την ταξιδιωτική λογοτεχνία
-να γνωρίσουν τη μυθιστορηματική αυτοβιογραφία
Διδακτικές πρακτικές:
Συνεργασία από κοινού σε ομάδες για την επίλυση προβλημάτων
(ομαδοσυνεργατική προσέγγιση).
Διερευνητική - ανακαλυπτική μάθηση
Διαθεματικότητα-διεπιστημονικότητα
Αξιοποίηση πολυμέσων
● Να ενθαρρυνθεί η ενεργητική συμμετοχή των μαθητών στη μαθησιακή
διαδικασία.
● Να μάθουν να εργάζονται ομαδικά και συνεργατικά.
● Να μπορούν να λειτουργούν με αφαιρετικό τρόπο ξεχωρίζοντας την ουσιαστική
από την επουσιώδη πληροφορία.
ΧΡΗΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
Ο υπολογιστής ως μέσο διδασκαλίας και
ως περιβαλλον εργασίας (Α+Β κύκλος)
4. Λεπτομερής παρουσίαση της πρότασης
Αφετηρία: ο καθηγητής κάνει μια σύντομη αναφορά στην ταξιδιωτική λογοτεχνία..
Αφόρμηση μπορεί να αποτελέσει και η ίδια η ανάγνωση του κειμένου: αν υπάρχει
κάποιο ηχητικό αρχείο, μπορεί να αξιοποιηθεί, διαφορετικά μπορεί να γίνει μια
ιδεοθύελλα με λέξεις κλειδιά: Καζαντζάκης, Κνωσός, Ελλάδα.
Σύνδεση με ΑΠΣ:το κείμενο εντάσσεται στην 7η ενότητα του σχολικού βιβλίου με
τίτλο “Ταξιδιωτικά κείμενα”
Εργαλεία- Πηγές που θα χρησιμοποιηθούν:
το διαδραστικό σχολικό βιβλίο και συγκεκριμένα το απόσπασμα του Καζαντζάκη
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL105/229/1689,5402/
Η Πύλη για την ελληνική γλώσσα, Λεξικά και Σώματα Κειμένων http://www.greek-
language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html.
Κατανομή χρόνου:
ώρα:
1η
Προβάλλεται το υπό διδασκαλία κείμενο στον διαδραστικό πίνακα της τάξης και
γίνεται η ανάγνωσή του από τους μαθητές, υπάρχει δυνατότητα εναλλαγής μαθητών,
καθώς μπορεί να αναλάβει κάποιος την γ΄πρόσωπη αφήγηση και κάποιοι άλλοι να
αποδώσουν τους διαλόγους (εναλλακτικά μπορεί να ηχογραφηθεί και να αναπαραχθεί
μέσα στην τάξη). Με το τέλος της ανάγνωσης οι μαθητές καταθέτουν πιθανές απορίες
και ο εκπαιδευτικός στη συνέχεια χωρίζει την τάξη σε πέντε ομάδες των τεσσάρων/
πέντε ατόμων και εξηγεί στα παιδιά το περιεχόμενο και τον τρόπο εργασίας με τον
οποίο θα γίνει η επεξεργασία του κειμένου.
2η ώρα:
Στην ολομέλεια της τάξης γίνεται χωρισμός του κειμένου σε ενότητες για κάθε μία
από τις οποίες δίνεται ένας ενδεικτικός πλαγιότιτλος. Η παραπάνω δραστηριότητα
γίνεται στον διαδραστικό πίνακα, όπου προβάλλεται κεντρικά το κείμενο και
επισημαίνονται με διαφορετικά χρώματα οι ενότητες. Στη συνέχεια, οι ομάδες των
μαθητών αναζητούν στα ηλεκτρονικά λεξικά και στα σώματα κειμένων της Πύλης για
την Ελληνική Γλώσσα http://www.greek-
language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html τις
σημασίες των λέξεων του ΦΕ που χρησιμοποιούνται στο κείμενο του Καζαντζάκη με
στόχο κυρίως να μάθουν να χρησιμοποιούν αυτά τα δύο εργαλεία και παρουσιάζουν
στην ολομέλεια τα πορίσματά τους.
3η ώρα:
Κάθε ομάδα επεξεργάζεται διαφορετικά ερωτήματα που αφορούν στην ερμηνευτική
προσέγγιση του κειμένου. Στόχος είναι οι μαθητές να συνεργαστούν μεταξύ τους για
τη διαμόρφωση των απαντήσεων. Συζητούν, καταθέτουν απόψεις και καταγράφουν
τις τοποθετήσεις τους σε ένα αρχείο Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσουν στη
συνέχεια.
4η ώρα:
Σε κάθε ομάδα δίνονται διαφορετικές εικόνες από την Κνωσό, τις οποίες έχει ήδη
επιλέξει ο εκπαιδευτικός και τις έχει τοποθετήσει σε φάκελο στον υπολογιστή κάθε
ομάδας. Ζητάει από τα παιδιά, με αφορμή τις εικόνες που έχουν αλλά και με άξονα
την περιγραφή της Κνωσού από τον Καζαντζάκη, να γράψουν σε Πρόγραμμα
Επεξεργασία Κειμένου μια σύντομη φανταστική αφήγηση που να εκτυλίσσεται στον εν
λόγω χώρο. Το κείμενο κάθε ομάδας μόλις ολοκληρωθεί προβάλλεται στον
διαδραστικό από όπου το διαβάζουν οι μαθητές. Κάθε ομάδα σχολιάζει τις ιστορίες της
άλλης ομάδας.
Ρόλος του διδάσκοντα: Ο ρόλος του διδάσκοντα είναι καθοδηγητικός –
συντονιστικός, εμψυχωτικός.
Ρόλοι των μαθητών: Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες από το διδάσκοντα με
κριτήριο τη γνωστική τους επίδοση, ώστε να συμμετέχουν στην ίδια ομάδα
μαθητές ποικίλων επιδόσεων, πρακτική που συνάδει με τη σχετική θεώρηση
του Vygotsky.φύλλα εργασίας
ΟΜΑΔΑ Α
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
1
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε τη
σημασία των λέξεων: φραγκόπαπας, αβάς, ράτσα, ξεκρίνω, αναμερίζοντας
(αναμερίζω), χλιδή. Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες
λέξεις και να γράψετε σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
φραγκόπαπας
αβάς
ράτσα
ξεκρίνω
αναμερίζω
χλιδή
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Με ποιους πολιτισμούς συγκρίνεται στο κείμενο ο μινωικός πολιτισμός και πού
βασίζεται η σύγκριση αυτή
Β) Ποια κοινά ενδιαφέροντα, εμπειρίες και απόψεις διαπιστώνει ο αφηγητής από τη
συνομιλία του με τον αβά Μυνιέ, καθώς περιηγούνται στην Κνωσό;
Γ) O φύλακας του αρχαιολογικού χώρου της Κνωσού υποδέχτηκε και ξενάγησε τους
επισκέπτες «σαν νοικοκύρης». Σχολιάστε αυτή την παρομοίωση, με στόχο να
αναδείξετε τα συναισθήματα που νιώθει ο απλοϊκός αυτός Κρητικός για τους αρχαίους
προγόνους του.
ο
3
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Β
1
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: προσκύνημα, φιλεύω, βράκα, ξομπλιαστός, πιθάρι,
απλοϊκός.
προσκύνημα
φιλεύω
βράκα
ξομπλιαστός
πιθάρι
απλοϊκός
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Ποια κοινά ενδιαφέροντα, εμπειρίες και απόψεις διαπιστώνει ο αφηγητής από τη
συνομιλία του με τον αβά Μυνιέ, καθώς περιηγούνται στην Κνωσό;
ο
3
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Γ
1
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: πύρινος, τοιχογραφίες, φιλήδονος, σύμβολο, άβυσσος,
σαλεύω. Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες λέξεις και να
γράψετε σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
πύρινος
τοιχογραφίες
φιλήδονος
σύμβολο
άβυσσος
σαλεύω
ο
2
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
O φύλακας του αρχαιολογικού χώρου της Κνωσού υποδέχτηκε και ξενάγησε τους
επισκέπτες «σαν νοικοκύρης». Σχολιάστε αυτή την παρομοίωση, με στόχο να
αναδείξετε τα συναισθήματα που νιώθει ο απλοϊκός αυτός Κρητικός για τους αρχαίους
προγόνους του.
3
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Δ
1
ο
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: ιέρεια, παγόνι, αφουγκράζομαι, ακαταμάχητος, στερνός,
μοιραίος. Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες λέξεις και να
γράψετε σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
ιέρεια
παγόνι
αφουγκράζομαι
ακαταμάχητος
στερνός
μοιραίος
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Πού οφείλεται η ανυπέρβλητη ομορφιά της Κνωσού, σύμφωνα με τα κριτήρια των δύο
περιηγητών; Εντοπίστε τα συγκεκριμένα χωρία όπου ο αφηγητής και ο αβάς εκθέτουν
τις απόψεις τους.
3
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
ΟΜΑΔΑ Ε
ο
1
ΦΥΛΛO ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google) να γράψετε: Πύλη για την
ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια να πάτε στα ηλεκτρονικά λεξικά και να βρείτε
τη σημασία των λέξεων: αποκρίνομαι, εκτελώ, μάσκα, σημάδι, θαρρώ, απόρθητος .
Μετά από αυτό να αναζητήσετε στα σώματα λημμάτων τις ίδιες λέξεις και να γράψετε
σε ένα φύλλο word με ποιες σημασίες απαντώνται.
αποκρίνομαι
εκτελώ (εξετέλεσε)
μάσκα
σημάδι
θαρρώ
απόρθητος
2
ο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Συζητείστε στην ομάδα σας το επόμενο ερώτημα και συνδιαμορφώστε τις απαντήσεις
σας. Καταγράψτε τις τοποθετήσεις σας σε μορφή σημειώσεων σε Πρόγραμμα
Παρουσίασης, ώστε να τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια της τάξης. Φροντίστε κατά
την παρουσίασή σας να διαφαίνεται η επιχειρηματολογία στην οποία στηρίζετε τις
απαντήσεις σας. Το ερώτημα στο οποίο καλείστε να τοποθετηθείτε όσον αφορά στο
κείμενο του Καζαντζάκη είναι το εξής:
Ποια στοιχεία από το περιεχόμενο και τη μορφή φανερώνουν τον αυτοβιογραφικό
χαρακτήρα του κειμένου;
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Διατρέξτε τις εικόνες για την Κνωσό που υπάρχουν στον υπολογιστή σας. Με αφορμή
τις εικόνες αυτές και την περιγραφή της Κνωσού στο κείμενο του Καζαντζάκη, γράψτε
ομαδικά μια φανταστική ιστορία που να εκτυλίσσεται στον χώρο αυτό. Συζητήστε την
ιστορία που θέλετε να αφηγηθείτε και γράψτε την στον επεξεργαστή κειμένου.
Εγγραφή σε:
Σχόλια (Atom)